Mentőhívásról, röviden
Figyelem: Ez a cikk az archívumunk része és mára elavult információkat tartalmazhat.
Védőnői tippek – Mikor és hogyan hívjunk mentőt?
Bizony, bárki és bármikor kerülhet olyan helyzetbe, amikor mentőt kell hívnia. A vészhelyzetre, balesetre soha nem számítunk, nem is tudunk rá felkészülni, váratlanul ér mindenkit. E havi írásomban a vészhelyzetekről és a mentőhívás szabályairól szeretnék írni.
Vészhelyzetben akkor vagyunk, amikor váratlanul olyan helyzetbe kerülünk, ami az életünket veszélyezteti. Ilyenkor mindenképpen a lehető leghamarabb segítségre van szükségünk, hiszen veszélyben van az életünk. Bárki segíthet, még egy kisgyermek is, eszköz sem kell hozzá, csak a segíteni akarás. Sokszor azzal is segítünk, ha segítséget hívunk. Nem árt azonban tudnunk néhány dolgot, ahhoz, hogy hatékonyan segítsünk egy bajbajutottnak. A következő esetekben mindenképpen segítségre, elsősegély nyújtásra és mentő hívására is szükség van:
- ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn
- autóbaleset (főleg, ha gyermek is érintett)
- gyermek görcsrohamánál
- magas láz esetén – ha a gyermeknek 40 fok feletti, illetve kiscsecsemőknél 39 fok feletti a hőmérséklet, és ha az nem csillapítható
- a baleseti mechanizmus alapján feltételezhető, hogy az ütés ereje nagy volt
- magasról való leesés
- ingerekre nem reagálás
- légzés hiánya (ha nem tapasztalunk légzést)
- mozdulatlanság – eszméletlenség esetén
- ha a végtag rendellenesen áll
- bő, sugárban ömlő vérzés, vagyis nagyfokú vérvesztés esetén
- légúti idegentest, fulladás esetén, amikor hatástalan a köhögés, nehéz a levegővétel
- heves allergiás reakció (például méhcsípésnél nyaki duzzadás)
- hirtelen jelentkező igen erős, kibírhatatlan fájdalom (fej, mellkas, has)
- szélütés gyanúja, ha pl. bénulás, erős zsibbadás jelentkezik
- nagyfokú (nagy kiterjedésű) égés
- bármilyen eredetű mérgezés esetén
- megindult szülés
- olyan magatartászavarnál, amikor saját vagy mások testi épségét veszélyezteti valaki
Sajnos sok esetben előfordul, hogy feleslegesen, illetve indokolatlanul kerül sor a mentők hívására. Ilyen esetek például:
- a panaszok már több napja fennállnak
- a vérzés könnyen uralható
- a sérülést nem kíséri nagy fájdalom és a sérülés jellege sem utal erre
- amennyiben a jelentkező tünetek nem túl kellemetlenek
A mentők hívószáma: 112
Ez egy egységes hívószám az Európai Unió tagállamaiban a nap 24 órájában hívható. A hívással nem csupán a mentőket tudjuk elérni, hanem a rendőrséget és a katasztrófavédelmet (tűzoltóságot) is. Így nem kell több számot megjegyezni, csupán egyet. A 112-es segélyhívó szám vezetékes és mobiltelefonról egyaránt ingyenesen hívható, a legtöbb mobiltelefonon a billentyűzár feloldása nélkül is. Akkor sincs probléma, ha esetleg nincs az adott helyen térerő, ekkor is kezdeményezhető a hívás.
Mentőhívás esetén feltétlenül mondjuk el a következőket:
- hol történt az eset (pontos hely megjelölés: cím megye, település, házszám és annak minél pontosabb megközelíthetősége, autós balesetnél út, kilométerkő)
- nevünk, telefonszámunk
- pontosan mi történt, milyen jellegű vészhelyzet áll fenn, kinek (kiknek) van szüksége segítségre (lehetőleg röviden, pontosan kell elmondani mi történt, hogy milyen tünet, panasz észlelhető, illetve azt is, hogy baleset esetén, hogy hány sérült van)
- fentieken kívül fontos, hogy minden egyéb információt is átadjunk, ami fontos lehet (például, ha balesetnél a tűzoltókra is szükség van)
Fontos, hogy ha ténylegesen mentő kell, és az elindult a helyszínre, lehetőleg valaki várja a kapu, vagy a bejárat előtt!
Az is nagyon fontos, hogy a telefont ne tegyük le a bejelentés után, hiszen a vonal túloldalán segítenek nekünk a megfelelő elsősegélynyújtásban.
Vészhelyzetnél az is fontos, hogy maradjunk higgadtak. Egy fél perces tudatos légzéssel, amikor megállunk és mély be-, majd kilégzéssel lenyugtatjuk magunkat, kifújjuk a feszültséget, az esetleges pánikot és megpróbálunk befelé figyelni, sokat segíthet abban, hogy higgadtabbak legyünk, nyugodtabban át tudjuk látni a történteket és nem utolsó sorban, hogy hatékonyan tudjunk segíteni.
2021. 03. 21.
Fotó: pixabay