Intenzíven fejlődik ebben a korban:
- Fogás - kéz finommozgásainak fejlődése. Tárgyjáték = megragadás öröme. Oksági játék = bizonyos történéseket ő idéz elő.
- Kéz / láb / - szem koordináció (megüti, megrúgja, megfogja és viszi a szájába).
- Helyváltoztatás (oldalra, esetleg hasra, hátra fordul már e kor végén).
- Beszédkézség (első hangok, két hang egymás mellé tevése, gőgicsélés). Megjelenik a nevetés, a nevetés öröme = nevetős játékok. (Előbb-utóbb minden szülő rájön arra, hogy hogyan tudja megnevettetni a babáját!)
- Nevetés öröme - nevetős játékok
Tehát ezeken a területeken kell eszközöket, lehetőségeket és teret adni a babának.
Javaslom:
- Csörgők, sípoló játékok, csengettyűk. Különböző játszó szőnyegek. Búgócsiga figyelése. Hangot adó tárgyat különböző irányokban csöngetni és figyelni, keresi-e a hang forrását? (Honnan jön a hang, játék. E tárgy ne kerüljön ki a látómezejéből.)
- Ütögethető, rugdalható játékok.
- Mindenféle megfogható, nyomkodható, rágcsálható játékok.
- Képeskönyvek – műanyag, lemosható, textil.
- Műanyag tükör.
- Lufi.
- Érzékelő, vagy érzékelési játékok: különböző illatú dolgok, növények, ételek szagolgatása. (Hapci mondása.) Különböző tárgyak baba kezéhez való érintése.
- Mondókás tornáztatás. Nagyon fontos szerepe van a ritmusnak – születéstől.
- Mi ez játék: lakásban való séta közben tárgyak megnevezése. Óra: tik tak mondása, mutatása. Egy képről, tárgyról történet, mese mondása – lehet mindig ugyanaz.
- Hol lehet játék: egy ismert vagy érdekes dolgot megmutatok, majd pl. a hátam mögé rejtem, és újra megmutatom.
- Testrészek mondása öltöztetéskor, illetve mutatása babán, szülőn.
- Műanyag vagy papírhengerből előbújó, elbújó, pl. fakanál baba.
- Mindenféle mozgásos játék a babával: séta hajladozva, forogva, lábujjhegyen, óriásléptekkel, táncolva, repülés, föl-le billentés, hintáztatás, lovacskázás. Ritmus!
- Tapsolás – ritmusérzék fejlesztése, kéz és szem koordináció fejlesztése, pogácsa sütése – baba kezét fogva. Ritmus!
- Kelj fel Jancsi – eldönti, és az visszaáll / nem kell a szülőnek az elgurult, feldöntött játékot visszatenni /.
- Műanyag flakonok – még nem tud csavarni, ezért biztonságos, mégha teszünk bele különféle érdekes anyagokat is, pl. babot, szárazborsót, vizet, sót, rizst, stb.
- Vigasztárgy - később is ragaszkodni fog hozzá, az otthon melegét sugározza és helyettesítheti a cumit is. A vigasztárgy valószínűleg, a legkorábbi hónapok tapintási, szaglási vagy szopási örömeit hordozzák, s így biztosítanak egyfajta folyamatosságot az elmúlt életszakasszal. Mintegy reprodukálja magának az akkori benyomásait. Úgy is tekinthetjük, mint egy átmenet a korábbi passzív létstílus, és a későbbi, aktívabb élet között.
- Baba fogkefe – az első fogkefe megvétele (íny masszírozása).
- Grimaszolás, bohóckodás. Sok-sok beszéd a babához. Utánzás: arcjáték (mosoly, komoly tekintet), a baba hangjának utánzása.
- Érzelmeket fejleszthetünk, ha sok bőrkontaktus éri, ha sokat dögönyözzük a babát.
- 1-1,5 éves korig a száj a legfőbb receptor!!! Minden játék legyen ebből a szempontból biztonságos. (Mosható, kisebb darabok ne tudjanak lejönni róla, színezésre figyelni)
Fotó: pixabay